Fontanny w historii

Dodano 21.8.2017

W Pompejach odkryto znaczne ilości rozmaitych fontann, było ich bardzo dużo zwracając uwagę na niewielką skalę miasta, liczącego ok. 10 tysięcy mieszkańców i mającego 3 luksusowe kopmpleksy basenowe oraz setki garkuchni i restauracji.

Rozmaite typy fontann znane były już w wczesnej fazie starożytności. Służyły przede wszystkim ozdobie (umieszczano je w ogrodach, parkach, na placach miast i dziedzińcach pałaców), a także pełniły funkcje użytkowe lub kultowe (np. w meczetach i wczesnochrześcijańskich bazylikach). Fontanny stosowano także do rozprowadzania wody pitnej dla osób, do których nie sięgał wodociąg, w którym technologicznie nie wytwarzano zbyt wielkiego ciśnienia, wobec czego górne piętra kamienic nie miały bieżącej wody (w starożytności budowano lokale nawet do 10 pięter).

Współczesne fontanny

Współczesne fontanny często mają wbudowane automatyczne urządzenia do iluminacji czy regulacji strumienia wody (przykładem może być Wrocławska Fontanna multimedialna, Multimedialny Park Fontann w Warszawie czy też śpiewająca fontanna w Mariańskich Łaźniach).

Rozróżnia się dwa podstawowe typy fontann:

europejski – woda tryska ponad zbiornik, a następnie wpada do niego, jednocześnie burząc lustro wody; tego typu fontanny rozpowszechniły się w Europie na początku ery nowożytnej i są obecnie najpopularniejsze;

arabski – woda nigdy nie znajduje się w powietrzu, tylko wycieka z otworu po elementach swojej konstrukcji; fontanny tego typu budowali początkowo muzułmanie, głównie na półwyspie Iberyjskim i w Turcji; obecnie fontanny tego typu są mniej popularne od europejskich;

Na zdjęciu: Fontanna autorstwa pani Chodakowskiej, znanej autorki fontann

 

Kontakt.

Dział Handlowy
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 25
65-124 Zielona Góra
68 451 11 82
784 100 511
handel@eotech.pl